Слов`янська гімназія
Головна сторінка Про гімназію Навчальна діяльність Проектна діяльність Для батьків Для учнів Корисні посилання
Меню
ОГОЛОШЕННЯ

Увага! Зміна адреси сайту гімназії

БЕЗОПЛАТНІ ЛІКИ ДЛЯ ВПО

ЗАХИСНИКАМ ТА ЗАХИСНИЦЯМ УКРАЇНИ

 
Українські об’єкти у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО


8 українських культурно-архітектурних та природних перлин внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, серед них.

7 культурних:

«Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» (з 1990 року; з 2023 року – у Списку під загрозою);

«Львів: Ансамбль історичного центру» (з 1998 року; з 2023року – у Списку під загрозою);

Геодезична «Дуга Струве» (з 2005 року);

«Резиденція митрополитів Буковини та Далмації» (зараз – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) (з 2011 року);

«Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» (з 2013 року);

«Дерев’яні церкви Карпатського регіону України та Польщі», спільна українсько-польська номінація (з 2013 року);

«Історичний центр Одеси» (у Списку під загрозою, з 2023 року). 

 1 природній об’єкт: «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» (з 2007 року, частина транскордонного об’єкту в Австрії, Албанії, Бельгії, Болгарії, Боснії і Герцеговині, Іспанії, Італії, Німеччині, Північній Македонії, Польщі, Румунії, Словаччині, Словенії, Україні, Франції, Хорватії, Чехії, Швейцарії).

   До Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства внесено такі українські елементи: Петриківський розпис як феномен українського декоративно-орнаментального малярства (2013) та «Традиція Косівської мальованої кераміки» (2019), Орьнек - кримськотатарський орнамент та знання про нього (2021).

Козацькі пісні Дніпропетровщини, або «козацькі пісні» - явище виконання степових пісенних творів (українських козацьких пісень) у Дніпропетровській області (2016 р.), Культура приготування українського борщу (2022) внесені до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайної охорони.

 

 

 

 

 

 

 

Реєстр "Пам’ять світу”

У 2023 р. документальну спадщину "Бабин Яр” включили до Міжнародного реєстру Програми "Пам’ять світу” ЮНЕСКО.

Загалом у реєстрі документальної спадщини «Пам’ять світу» перебувають 5 елементів:

Зібрання фонографічних записів єврейського музичного фольклору (1912-1947);

Архіви Радзивіллів та Несвіжська бібліотечна колекція (спільний елемент з Білоруссю, Литвою, Польщею, РФ та Фінляндією);

Акт Люблінської унії (спільний елемент з Литвою та Польщею);

Документальна спадщина, пов'язана з Чорнобильською катастрофою (спільний елемент з Білоруссю);

«Документальна спадщина «Бабин Яр».

До Всесвітньої мережі біосферних резерватів програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» включено низку українських біосферних заповідників: «Чорноморський» (1984); «Aсканія-Нова» (1985); «Kарпатський» (1992); транскордонний румунсько-український біосферний резерват «Дельта Дунаю» (1998; колишній «Дунайський» (1998), польсько -словацько-український біосферний заповідник «Східні Карпати» (1998); «Деснянський» (2009) та транскордонний українсько-білорусько-польський біосферний резерват «Західне Полісся» (2012; колишній «Шацький» (2002) та польсько-український транскордонний біосферний заповідник «Розточчя»; (2019, колишній - «Розточчя» (2011).

9 українських міст (Мелітополь, Нікополь, Новояворівськ, з 2022 - Київ, Нетішин, Полтава; з 2024 - Львів, Суми, Тернопіль) є учасниками Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються. Львів та Одеса є містами літератури ЮНЕСКО та учасниками Мережі креативних міст ЮНЕСКО. У листопаді 2021 року до Мережі креативних міст у галузі музики було включено Харків.

 


 
© 2009 - 2013 Слов'янська гімназія Титульна сторінка l Форум l Реєстрація l Зв`язок з нами